Kukułeczka

Niepubliczne Przedszkole w Kramsku

„Kukułeczka”

Kukanie – charakterystyczny głos kukułki – jest wszystkim dobrze znane. Można je usłyszeć na skraju lasów już w kwietniu, kiedy kukułka wraca do nas z zimowisk w Afryce. Temu charakterystycznemu „kuku” zawdzięcza swoją nazwę.

Przed laty kukułka znana była także pod innymi, trochę już zapomnianymi nazwami – zazula i gżegżółka. Ta druga nazwa jeszcze jest chętnie przypominana, nie przez  miłośników ptaków jednak, ale przez miłośników języka polskiego i ortografii. Bardzo im za to dziękujemy.

Mama kukułka znana jest z zachowania, które wcale nie przynosi jej chluby. Kukułka nie buduje swojego gniazda, czemu inne ptaki poświęcają wiosną mnóstwo czasu i pracy w trosce o bezpieczeństwo swoich piskląt. Jajo znosi w gniazda innych ptaków, najlepiej takich, których jaja przypominają jej własne.

Przybrani rodzice krzątają się więc w pocie czoła, żeby wykarmić to rosnące w szybkim tempie pisklę, które często jest większe od nich samych.

A jednak lubimy kukułkę i z wytęsknieniem nasłuchujemy jej głosów każdej wiosny. Szczęśliwie nie zawodzi, dzięki czemu co roku panny mogły sobie wróżyć z ilości „wykukanych” dźwięków. Odlatuje od nas na zimę w czasie od sierpnia do września (zimuje w Afryce), żeby w kwietniu znowu u nas zawitać.

Zapraszamy Was do nasłuchiwania głosu kukułki, a zapracowanych rodziców do „podrzucania” swoich pociech do naszego Przedszkola „Kukułeczka”.